Ako vybrať žehličku na vlasy?

Chystáte sa na ples, večeru alebo jednoducho len nemôžete skrotiť svoju bujnú hrivu? Správne zvolená žehlička na vlasy si poradí s hrubými, jemnými aj lámavými vlasmi a dokáže viac ako len narovnávať. Vlnité vlasy vyhladí, rovné zvlní a bez objemu nakrepuje.

Chystáte sa na ples, večeru alebo jednoducho len nemôžete skrotiť svoju bujnú hrivu? Správne zvolená žehlička na vlasy si poradí s hrubými, jemnými aj lámavými vlasmi a dokáže viac ako len narovnávať. Vlnité vlasy vyhladí, rovné zvlní a bez objemu nakrepuje.

Doba čítania 10 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy žehličiek na vlasy

Klasické

Klasická žehlička poslúži, v závislosti na šírke a tvaru žehliacich plôch, nielen na žehlenie vlasov, ale aj k ich navlneniu a natáčaniu.

  • Pokiaľ chcete využívať obe možnosti rovnomerne, zvoľte model s úzkymi ramenami, ktoré majú zaoblené hrany žehliacich plôch.

  • S úzkou žehličkou môžete pohodlne narovnávať aj natáčať.

  • Ak plánujete vlasy len žehliť, potom je najlepším variantom model so širokými doštičkami, s ktorým bude vyhladzovanie vlasov rýchlejší.

Žehličky na vlasy

S výmennými nadstavcami

Žehličky s výmennými nadstavcami majú široké možnosti využitia.

  • Vo výbave najčastejšie nájdete hladké žehliace a vlnité krepovacie doštičky.

  • Niektoré modely ponúkajú aj nadstavce, s ktorými premeníte žehličku v kulmu či kefu na tepelnú úpravu vlasov.

  • Čím bohatšiu výbavu bude vybraný model mať, tým väčšie možnosti pri tvorbe účesov získate.

Krepovačky

  • Krepovačky sú špeciálne žehličky, ktoré vlasy nevyrovnajú, ale upravujú ich do miniatúrnych vlniek tak, aby nadobudli na objeme.

  • Rýchlosť krepovania závisí na šírke krepovacích doštičiek a na množstve vlniek, ktoré na jedno stlačenie zvládnu vytvoriť.

Parné žehličky

Parné alebo naparovacie žehličky sú vhodnou voľbou pre hrubé a kučeravé vlasy, ktoré by klasická žehlička nezvládla poriadne narovnať.

  • Žehlenie pomocou pary je k vlasom šetrné a dokonca je možné s jej pomocou aplikovať prípravky s keratínom priamo do štruktúry vlasu.

  • Vlasy vďaka tomu získajú lesk a budú vyzerať zdravšie.

  • Nevýhodou parných modelov je vyššia obstarávacia cena.

Cestovné žehličky

Pokiaľ si ani mimo domova nedokážete styling bez narovnaných vlasov predstaviť, je dobré mať okrem klasickej domácej žehličky na vlasy aj menší cestovný variant.

  • Nezaberie veľa miesta, takže sa zmestí aj do kozmetickej tašky.

  • Môžete si ju tak ľahko vziať so sebou na pracovnú cestu alebo na víkendový pobyt.

  • Pri výbere dbajte okrem rozmerov aj na materiál žehliacich plôch, aby vlasy dostávali správnu starostlivosť aj na cestách.

Žehliace kefy

Žehliace kefy vlasy v jednom kroku narovnajú a zároveň im dodajú objem, takže sú vhodnou voľbou pre jemné aj husté vlasy.

  • Kombinujú v sebe žehliacu plochu a kefu na vlasy, ktorá je u niektorých modelov vymeniteľná, takže si môžete zvoliť typ štetín, aký vám vyhovuje. Nevýhodou žehliacich kief je, že sa s nimi nedajú vytvoriť vlny.

Na čo sa zamerať pri výbere

Pri výbere žehličky sú rozhodujúce vaše očakávania a typ vlasov, aký máte. Tieto informácie vám poradia pri výbere konkrétneho druhu žehliacich doštičiek, s rozsahom teploty aj s voľbou ďalších užitočných funkcií.

Typ vlasov

Typ vlasov je alfou a omegou pri výbere žehličky. Priamo ovplyvňuje materiál a tvar žehliacich doštičiek, rozsah teplôt a tiež ochranné funkcie, ako sú napríklad ionizácia či napustenie doštičiek olejmi a ošetrujúcimi sérami, ktoré chránia slabé vlasy pred vysušením. K narovnaniu hrubých a nepoddajných vlasov sa hodia parné a titánové žehličky, ktoré bez problémov zvládnu aj vysoké teploty. Jemné vlasy naopak potrebujú citlivejšiu starostlivosť a sú pre nich vhodné skôr keramické žehličky.

Keramické žehličky na vlasy

Titanové žehličky na vlasy

Účel žehličky

Aké očakávania od žehličky máte, je vedľa typu vlasov druhým najdôležitejším faktorom pri výbere. Pokiaľ chcete vlasy len narovnávať, oceníte model so širokými žehliacimi doštičkami, vlasy tak uhladíte oveľa rýchlejšie. V prípade, že vás okrem dokonale rovných vlasov lákajú aj vlny a kučery, vyberte si variant s úzkymi žehliacimi plôškami, ktoré majú zaoblené hrany. Podľa ľubovôle môžete vlasy natáčať aj žehliť. Špeciálnu kategóriu potom tvoria krepovačky, ktoré vlasom dodajú objem.

Ergonómia a pohodlná manipulácia

Dôležitá je pre prácu so žehličkou aj jej ergonómia a hmotnosť. S ľahkými žehličkami sa v jednej ruke manipuluje pochopiteľne oveľa pohodlnejšie. Dobre ergonomicky riešený model musí padnúť do ruky tak, aby sa pohodlne držal a manipulácia s ním bola príjemná a intuitívna. Žehličky, ktoré sú vhodné pre tvorbu vĺn, by mali mať otočný kábel, aby sa pri vlnení vlasov nezamotával. K dobrej ergonómii žehličky patria tiež plávajúce čiže pružné žehliace plochy, vďaka ktorým sa tlak rovnomerne rozloží na celej ploche a žehlička bude po vlasoch ľahko kĺzať. Dôležitý je tiež zámok, vďaka ktorému môžete zamknúť žehliace plochy k sebe v čase nahrievania.

Manipuláciu so žehličkou je potrebné si nacvičiť

Dôležité parametre

Príkon

Ovplyvňuje rýchlosť nahriatia. Čím vyšší príkon žehlička má, tým rýchlejšie sa nahreje na požadovanú teplotu. Príkon sa pohybuje v rozmedzí 30 až 90 wattov. Vedľa príkonu sledujte tiež rýchlosť nahriatia. Tie najrýchlejšie modely sa stihnú nahriať za menej ako 25 sekúnd.

Veľkosť žehliacich plôch

U veľkosti žehliacich plôch je smerodajná predovšetkým šírka. Úzke doštičky so zaoblenými okrajmi sú ideálne pre tvorbu vĺn a naopak široké plochy poslúžia k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu narovnaniu vlasov.

Dĺžka prívodného kábla

Krátky prívodný kábel by vás mohol pri používaní žehličky obmedzovať. Vhodnú dĺžku môžete odhadnúť podľa vzdialenosti zásuvky a zrkadla, pred ktorým si vlasy najčastejšie upravujete.

Regulácia teploty

Žehličky s nastaviteľnou teplotou udávajú rozmedzie minimálnej a maximálnej teploty, pri ktorej je schopná pracovať. Drvivá väčšina sa vojde medzi 80 až 240 °C. Niektoré modely ponúkajú široký rozsah teplôt, iné len obmedzenejšiu voľbu a preto si už pred výberom ujasnite, aké teploty sú pre úpravu vašich vlasov ideálne. Niektoré klasické a cestovné žehličky na vlasy však neponúkajú funkciu regulácie teploty.

Rýchlosť zahriatia

Rýchlosť zahriatia udáva dobu, za akú sa žehliace doštičky nažhavia na požadovanú teplotu. Tie najrýchlejšie modely sa stihnú nahriať za menej ako 20 sekúnd, ale tým najpomalším to môže trvať viac ako 50 sekúnd.

Žehlička na vlasy so špirálovými doštičkami urobí pevné lokne

Funkcie a vlastnosti žehličiek na vlasy

  • Regulácia teploty - u väčšiny žehličiek si môžete teplotu regulovať po desiatkach stupňov pomocou tlačidiel. Teploty sa najčastejšie pohybujú v rozmedzí 80 až 240 °C. Rozptyl teplôt sa u jednotlivých modelov líši.

  • Automatické vypnutie - užitočná bezpečnostná funkcia, ktorá sa hodí vždy, keď zabudnete žehličku vypnúť. Doba, po ktorej sa žehlička vypne, sa u rôznych modelov líši, ale väčšinou sa jedná o desiatky minút.

  • Ionizácia - žehličky s touto funkciou produkujú záporné ióny čiže anióny, ktoré neutralizujú nežiaduce katióny vo vlasoch a zároveň ich hydratujú. Vlasy sa vďaka tomu natoľko nelámu, sú lesklejšie a neelektrizujú. Túto funkciu ponúkajú žehličky s turmalínovými doštičkami.

  • Integrovaný stojanček na odloženie - stojanček podrží nažhavené plôšky žehličky v bezpečnej vzdialenosti od podložky. Žehličku tak môžete pokojne odložiť na stôl či iný pevný kus nábytku bez strachu, že ho poškodíte.

  • Rukavice proti popáleniu - pokiaľ so žehlením začínate alebo si chcete vlasy navlniť, prídu vám vhod rukavice odolné proti vysokým teplotám, ktoré ochránia vaše ruky pred popálením pri zložitejšej manipulácii so žehličkou.

  • Napustenie doštičiek sérom či olejom - žehliace doštičky môžu byť napustené sérami, bezoplachovými kondicionérmi alebo ošetrujúcimi olejmi, ktoré sa aktivujú teplom a počas žehlenia sa postupne uvoľňujú do vlasov a podporujú tak ich uhladenie a lesk.

  • Displej – displej a tlačidlá slúžia k ovládaniu teploty žehličky. Niektoré modely na nich zobrazujú tiež zostávajúci čas do požadovaného nahriatia a možnosť uzamknutia tlačidiel a nastavenej teploty.

  • Otočný kábel - uľahčuje manipuláciu so žehličkou a je vhodný najmä pri modeloch, ktoré slúžia nielen na vyrovnávanie vlasov, ale aj k natáčaniu, kedy sa musí so žehličkou otáčať.

Materiál doštičiek

Materiál doštičiek významnou mierou ovplyvňuje celkovú kvalitu a použiteľnosť žehličky.

  • Keramické doštičky sú hladké, dobre po vlasoch kĺžu a počas žehlenia ich mechanicky nepoškodzujú. Rýchlo a rovnomerne sa zahrievajú, takže sa dobre hodíia pre žehlenie jemných vlasov, ktorým svedčia nižšie teploty.

  • Doštičky z turmalín produkujú záporné ióny, ktoré udržujú vo vlasoch vlhkosť, zvýrazňujú lesk a pôsobia antistaticky. Vlasy tak ani po vyžehlení neelektrizujú. Turmalínové žehličky narovnajú vlasy aj pri nízkych teplotách a preto sú ideálne najmä pre jemné a oslabené vlasy.

  • Rôzne materiály majú svoje výhody, ale aj nevýhody a preto sa pre dosiahnutie najlepších výsledkov často kombinujú. Pre jemné vlasy je vhodnou voľbou kombinácia doštičiek z turmalínu a keramiky, ktoré efektívne pracujú aj pri nižších teplotách. Spojenie keramiky a titánu zase ponúka použitie vo veľkom rozsahu teplôt. Titan sa špecializuje na vysoké teploty a keramika zase dokáže dobre pracovať pri nižších stupňoch.

  • Doštičky z kovu sa nahrievajú nerovnomerne, často sa prehrievajú a mohli by vlasy poškodiť. Obozretní buďte tiež pri variantoch, kde sú kovové doštičky potiahnuté vrstvou keramiky. Ochranná vrstva sa ľahko poškodí a vlasy potom prídu do priameho styku s rozžeraveným kovom, ktorý ich môže spáliť.

  • Titánové žehličky sú ľahké, veľmi odolné voči poškodeniu a vysokým teplotám, vďaka čomu majú najdlhšiu životnosť a ocenia ich aj profesionáli. Hodí sa na úpravu hrubých a nepoddajných vlasov, ktoré potrebujú vyššie teploty.

Rozdiel medzi vyžehlenými a nevyžehlenými vlasmi je zrejmý na prvý pohľad

Najčastejšie otázky

Než sa pustíte do úpravy vlasov, zoznámte sa bližšie so základnými pravidlami bezpečného žehlenia, vďaka ktorým dosiahnete tie najlepšie výsledky bez zbytočného poškodenia vlasov. Vlasy musíte na žehlenie najprv pripraviť. Mali by byť suché, dobre rozčesané, bez nánosu laku a iných stylingových prípravkov. Najprv je potrebné na vlasy aplikovať ochranný prípravok, ktorý obmedzí poškodenie a nadmerné vysušovanie vlasov. Potom si správne nastavte teplotu žehliacich plôch.

  • Oslabené a lámavé vlasy žehlite na nižšej teplote v rozmedzí 100 až 140 °C

  • Jemné vlasy upravujte pri 140 až 160 °C

  • U normálnych vlasov si môžete dovoliť 160 až 180 °C

  • Zdravé hrubé a kučeravé vlasy znesú 180 až 240 °C

Vyššie teploty sú všeobecne vhodné pre hrubé a nepoddajné či kučeravé vlasy, ale ani u nich to nepreháňajte. Keď si zaobstaráte novú žehličku, je dobré si účinnosť jednotlivých teplôt vyskúšať na vlastných vlasoch. Začnite s najnižšou nastaviteľnou teplotou a postupne zvyšujte. Možno zistíte, že vám k dokonalej úprave vlasov stačí nižšia teplota, než sa pre váš typ vlasov odporúča.